IT a bezpečnost bez starostí

OpenWRT na routeru TP-LINK TL-WR1043ND

O routeru

Router TP-LINK TL-WR1043ND v době, kdy jsem jej kupoval (11/2011) představoval dobrý poměr cena/výkon. Uměl vše, co do domácnosti potřebuji a byl za 1000 Kč (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=68414).

CPU: Atheros AR9132@400MHz
RAM: 32 MB
Flash pamet: 8 MB
5 LAN portů a 1 WAN port
1 USB port

Tenhle návod si píšu i tak trochu sám pro sebe. Přece jen je to věc, kterou člověk jednou udělá a pak to funguje měsíce a roky. Jenže občas se stane, že dojde k fatálnímu zášlehu a proč pak zase hledat a vymýšlet řešení?

TP-LINK TL-WR1043ND

Obr. ze stránky produktu na http://cz.tp-link.com

Důvody pro alternativní firmware

Proč vůbec jiný firmware? Běžnému uživateli ten výchozí od TP-LINku bude určitě stačit. Alespoň na začátek. Mně na TP-LINKu vadí dvě věci a tou jsou výpadky WIFI. Nevím, zda jsem měl jen smůlu na zařízení, ale zatím to tak měli všechny typy, co mi prošly rukama. Jednou za cca 14 dní se prostě router musel restartovat. Dalším zklamáním bylo USB. Nastavil jsem si sdílení dat na jednom externím disku. Jenže po každém startu svého PC jsem se musel na disk přihlašovat. Nechtěl si přihlášení pamatovat.

Mezi další výhody alternativního firmware je daleko lepší správa a přehled. Dostanete se lépe na všechna nastavení, najednou půjde změnit nebo nastavit i to, co dřív prostě nešlo. A nemusíte se bát, OpenWRT má svoje GUI (grafické, přes webový prohlížeč) rozhraní. Vše se tedy nechá v základu naklikat.

Z počátku jsem přemýšlel i o firmware TOMATO, bohužel tenhle router beží na Atherosu. Takže OpenWRT je asi jediné funkční a zároveň rozumné řešení.

Přehrání firmware

Nic težkého, měl by zvládnout úplně každý. Stačí nalogovat se do webového rozhraní TP-LINKu. Vybrat flash firmware. Vybrat soubor s OpenWRT a dát upgrade. Verzi OpenWRT jsem dával „openwrt-ar71xx-tl-wr1043nd-v1-squashfs-factory“ ze stránek http://downloads.openwrt.org/backfire/10.03.1/ar71xx/Odkaz na externí web (z 21-Dec-2011 01:02).

Pro trošku pokročilé začátečníky by zde neměl být problém. Stačí pouze vybrat tu správnou verzi a do routeru ji nahrát. Po restartu nás už vítá nový firmware na bázi linuxu, ovšem s grafickým prostředím LUCI.

Pokud jste si nastavovali router s originálním firmwarem sami, zvládnete i tento. Je to ta samá klikačka a pro začátek plně stačí (net, WIFI, základní zabezpečení). Už zde jsme na tom lépe, než s originálním firmware.

První přihlášení nechce heslo, ihned si jej ale nastavte. Proklikejte a nastavte si vše potřebné (porty, WIFI, zabezpečení, IP adresy). To tu nebudu popisovat, jsou to základní věci.

Pokračujeme dále

Router TP-LINK TL-WR1043ND má jeden USB port, tak proč jej nevyužít? Jen nečekejte zázraky. Rychlost čtení z disku je cca 3,5 – 4 Mbps a zápisu pouhých 350 – 400 kbps (za 10 minut stáhnu 2,5 GB a nahraji 250 MB). Co se týká samby, tak funguje, ale film se občas seká. Navíc pokud na disk přistupuje více lidí naráz, je to téměř nepoužitelné.

Rozšíření o další funkce a jejich nastavení

Sice hodně věcí lze nastavit přes GUI LUCI, ale i tak bude potřeba abychom se připojili na router přes SSH. Osobně doporučuji program PuTTYOdkaz na externí web.

V LUCI nastavte System – Administration: Interface LAN, Allow SSH password authentication a Allow the root user to login with password.

V Putty vyplníme IP adresu routeru (výchozí 192.168.1.1, pokud jste si nezměnili), SSH a port 22. Login je stejný jako do LUCI.

putty

putty

Instalační příkazy:

Načtení dostupných instalačních balíčků

opkg update

Vyhledání určitého balíčku k instalaci opkg list | grep hledany_vyraz
Instalace balíčků opkg install balicek

Doporučuji instalovat

opkg install mc Midnight commander - souborový manager
opkg install htop přehled o vytížení routeru
opkg install joe textový editor (ukládání ctrl+k a pak d)
opkg install fdisk správce disků

Pro práci s USB diskama bude potřeba:

opkg install kmod-usb2
opkg install kmod-usb-uhci
opkg install kmod-usb-core
opkg install kmod-usb-storage
opkg install kmod-fs-ext2
opkg install kmod-fs-ext3
opkg install kmod-fs-vfat
opkg install kmod-fs-ntfs
opkg install ntfs-3g

Mountování disku

Pokud do USB portu připojíme disk nebo flash disk, je potřeba ho namountovat (připojit).

Pustíme si mc a vytvoříme dle potřeby prázdnou složku. Já ji mám v /media/usb_disk. Sem nyní přimountujeme disk (místo, kam mountujeme, musí již existovat):
mount /dev/sda1 /media/usb_disk.

Takto by to mělo fungovat, pokud na disku je filesystem ext2, ext3. Já měl problémy s NTFS, takže jsem použil příkaz:
ntfs-3g /dev/sda1 /media/usb-disk -o rw,sync

Nyní když se podíváme do /media/usb_disk, uvidíme tam obsah externího disku. Po každém restartu routeru musíme mountovat disk znova. Proto dejte do souboru /etc/rc.local řádek ntfs-3g /dev/sda1 /media/externi_disk -o rw,sync

Případně přes LUCI přidáme v System – Startup - Local Startup následující:
# Put your custom commands here that should be executed once
# the system init finished. By default this file does nothing.
ntfs-3g /dev/sda1 /media/externi_disk -o rw,sync
exit 0

Samba

Aby se dalo přistupovat na externí disk rovnou jako na síťový, bude potřeba nastavit Sambu. Nainstalujte potřebné balíčky.

opkg install samba3
luci-app-samba

V /etc/passwd přidejte na konec řádek newuser:*:1000:65534:newuser:/var:/bin/falseslovo newuser změňte za své, bude to login na sambu. Zde ale POZOR! Při přihlašování na sambu z PC je pak potřeba psát ten login velkými písmeny (tedy NEWUSER).

Poté nastavte uživateli newuser heslo smbpasswd newuser password

Failsafe mode

Píšu až na konec, snad nebudete potřebovat.

Pokud se stane, že si router kompletně zablokujeme (a že se mi to vážně stalo), dá se vše obnovit pomocí failsafe modu. Vypněte router, poté jej zapněte a až začne blikat kontrolka SYS, zmáčkněte a držte tlačítko QSS tak dlouho, až SYS začne blikat rychleji. Nyní se dá na router připojit, ale pouze přes telnet a na IP 192.168.1.1. Takže si nastavte IP adresu na PC třeba na 192.168.1.2 a v PuTTY nastavte telnet, port 23. Není požadován login ani heslo.

Smazání uživatelského nastavení a uvedení OpenWRT do defaultu se provede příkazem:
mtd -r erase rootfs_data 

Smazání celé  konfigurace (factory reset). Hodí se pro opravdu smazání zcela veškeré konfigurace. Třeba nastavení firewallu mi to smazalo až při tomto příkazu:
rm -r /overlay/*

UPDATE: protože použitelnost takovéhoto zapojení je tristní, pořídil jsem si NAS server, viz tento příspěvek.
 

Kategorie

Komentáře

Zdravim a dekuji za navod.

Chtel jsem se zeptat, jake jsou Vase zkusenosti se stabilitou WiFi u aktualniho OpenWrt?

Drive byl dost zasadni problem, ze WiFi po urcite dobe prestal fungovat a ani rychlost nebyla nic moc - pokud se pouzival N mod. Pry problemy s Atheros ovladacem. Je to uz odstraneno?

Predem diky, Roman

Trvalý odkaz

In reply to by Toucher (neověřeno)

Na originálním firmware vypadávala WIFI přibližně po týdnu, vždy jsem router musel restartnout. Na OpenWRT se mi za ten necelý půlrok WIFI sekla jedinkrát úplně (ale to se s píš seklo vše) a jednou jsem to otočil preventivně, když se mi něco neudálo.

Jinak to maká krásně. Jen nedoporučuji hrát si s "HT mode" a nechat jej na 20 MHz, dokonce jsem stáhl výkon antény na 16 dB. Když jsem měl HT mod na dvoukanálu na 40 Mhz, některé WIFI karty si s tím moc nerozuměly a docházelo k neustálému odpojování a připojování. Výkon mám menší, protože v bytě je i tak 100% pokrytí, tak ať to moc nepraží. Reálná rychlost je cca 90 Mbit stabilních po celém bytě.

Taky doporučuji si třeba programem Network Stumbler proskenovat okolí a upravit kanál. Obliba TP-LINKu je značná a v okolí jsme 4 s TP-LINKEM a z toho určitě 3 ten samej model. Takže jsem si tam hodil volný kanál ručně raději.

Ledasco si udělám sám, ale je strašné číst to co píšete. Je zde šílené množství zkratek a výrazů, které pro mě jako dejmetomu znalého amatéra důchodce, jsou téměř nesrozumitelné. Nicméně přeinstaloval jsem si OpenWRT na routeru TP-LINK TL-WR1043ND. Nebyl to problém. Problémem se mi ale stalo, že po nějaké době bezproblémového chodu jsem si ho chtěl troch přenastavit a nějak se mi do něho nedaří dostat. Odmítá mi heslo, které jsem si nastavil. A zapsal do poznámek (tužkou do papírového bloku). Chce to asi něco jako tvrdý reset. Myslíte, že to docílím popisovaným resetem v odstavci "Failsafe mode"?
A co k tomu budu potřebovat. Prosím více česky.

Trvalý odkaz

In reply to by d2r2 (neověřeno)

Nevím, kterým zkratkám konkrétně nerozumíte. Ba naopak si myslím, že návod je psán polopaticky a jednoduše (věřte, že by se dal napsat daleko odborněji, ale snažil jsem se, aby byl pochopitelný pro většinu). Pokud je s nějakou zkratkou problém, zkuste ji vyhledat pomocí vyhledávače www.google.com.

Pokud Vám heslo skutečně nefunguje, asi nezbyde nic jiného, než použít Failsafe mode. Z routeru odpojte všechny ethernetové kabely a napájení. Na svém PC nebo notebooku si nastavte adresu síťového rozhraní na 192.168.1.2. Předtím mějte stažen program PuTTY, ke stažení zde: http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe. Propojte router a Váš PC ethernetovým kabelem (klasický kabel na "internet", rovný). Kabel připojte do některého z LAN portů. Router zapněte a až začne blikat kontrolka SYS, zmáčkněte a držte tlačítko QSS tak dlouho, až SYS začne blikat rychleji. Pusťte program PuTTY, zvolte Telnet, zadejte adresu 192.168.1.1. Mělo by se Vám otevřít černé okno, do něj zadáte to, co je popsáno v odstavci Failsafe mode

Děkuji za rady. Skusím to, bude to dobrá zábava při rodinném sledování vánočních programů.
Ze skratek to byla třeba právě ta PuTTY a GUI LUCI, které mě trochu vyděsily. Ale už jsem si pomohl.

Nemyslel jsem to s těmi skratkami ve zlém, ale čeština se za posledních 20 let natolik změnila, že byť pro Vás je to naprosto srozumitelné tak pro člověka, který má diplom z roku 74 je to občas triskně nesrozumitelné, hlavně když se pustí do něčeho nového. I když jsem elektrotechnik a PC používám od roku 93 (ještě 286 s HDD 24 MB) tak skrátka jen dohání co potřebuji a třeba "namountovat disk" znamená "vygůglovat" spoustu informací, které jsou pro Vás přirozené a většina mých vrstevníků by si pomyslela, že jsem se zbláznil.
Omlouvám se.

Dobrý den,

je možnost návratu z OPENWRT přes PUTTY na orig. FW TP-LInku?
Děkuji

Trvalý odkaz

In reply to by Mayk (neověřeno)

Nikdy jsme to nezkoušel přes putty, to bych musel leda googlit. Pokud tam máte grafické rozhraní, tak jde nahrát originální firmware normálně přes položku upgrade fw přímo v menu. Tedy pokud ten původní máte někde zazálohovaný. Stačí jen zadat cestu k němu a on si ho už natáhne.

Trvalý odkaz

In reply to by testik (neověřeno)

Upgrade zpet na originalni firmware funguje, vse popsano tady. Odzkouseno
http://klseet.com/index.php/tl-wr1043nd-ver18/reset-failsafe-revert-to-factory

firmware http://www.tp-link.com/Resources/software/TL-WR1043ND_V1.0_120210.zip

Trvalý odkaz

In reply to by Anonym (neověřeno)

jdu nahodou kolem, tak poradim - stahnete si firmware pro svuj model+verzi routeru ze stranek vyrobce
a pomoci skriptu http://www.makovec.eu/pub/drivers/tplink/orez-firmware-tp-link.pl orezte boot hlavicku

Trvalý odkaz

In reply to by MM (neověřeno)

a odpoved na puvodni dotaz (stary nekolik let) je:
ano, puvodni firmware od vyrobce lze natlacit do routeru s openwrt i pres ssh/telnet - ve windows napriklad pomoci putty
opet je vsak nutne nahrat firmware bez boot hlavicky!

Rád bych se zeptal, jestli nepoužíváte http přístup na router "z venku". Mě se to nepodařilo rozchodit. Nas nebo jiný router v síti mám z internetu přístupné (pomocí přesměrování portů), ale samotný router ne.

Jen poznámka. Po koupi TP-linku jsem zjistil, že tv nemá přístup na internet, tak jsem zkusil alternativní dd-wrt. Ovšem u něj vypadává často wi-fi a i přes odzkoušení několika verzí včetně použití německého orig.firmware jsem byl s routerem nešťastný. Když jsem zde viděl, že stabilita wi-fi je i několik týdnů bez výpadku, hned jsem open-wrt nainstaloval. Teď jen ať je to s tou wi-fi pravda. Zatím drží 1 den. Rychlost, co ukazují windows ve stavu připojení se pohybuje kolem 50-60Mb/s s téměř plným signálem, což bych čekal u 300Mbit routeru že bude více.

Trvalý odkaz

In reply to by toucher (neověřeno)

Kdyby se mě dneska někdo zeptal, zda bych mu doporučil TL-WR1043ND, tak řeknu, že ne :). Teda těm, co ho chtějí jen zaptnout a o víc se nestarat, tak jo, ale na hraní prostě není.

Já se patlal s port forwardingem dost dlouho a nikdy se mi to nepovedlo rozchodit. Přitom i ten pitomej NAS chodí naprosto bez problémů. Přesel jsem kvůli tomu na DD-WRT a opět nic. problém musí být tedy někdě v HW routeru. Router sice přes http mám přístupný do konfiguračního rozhraní (má veřejnou IP), ale to je vše. Nedostanu se skrz něj do své sítě. Po několika diskuzích a po Vašem příspěvku už věřím tomu, že to nastavit nepujde.

Jinak co se týče té WIFI, aktuálně na DD-WRT je stabilní již několik týdnů. Neměřil jsem ji, ale možná je trochu pomalejší oproti OPEN-WRT. Problém jsem měl jen v nějaké volbě nastavení, kdy po překonfigurování to pak bylo už OK. Rychlosti jsou kapitola sama pro sebe. Všechny ty teoretické hodnoty výrobců nelze nikdy dosáhnout, v praxi to dělá tak 30-37%, což znamená, že by to mělo jet něco přes 110 Mbps, 50-60 Mbps je ale fakt málo. Zkuste nasměrovat jinak antény, aby měly s PC správný úhel (jaký, to bych musel vygooglovat).

1. No taky uvažuji o tom, že jsem neudělal dobrou koupi. Přetím jsem měl linksys wrt54gl. Wifi byla stabilní, ale sem tam se odporoučelo DNS a poněvadž jsem chtěl gigabit porty, tak jsem koupil d-link 655 (ten zklamal v torrenu) a hned vrátil a pak teda tp-link.

2. Port forwarding mi do vnitrni site jede bez problemu. Na tp-linku ale nemám veřejnou adresu, tu mám na zařízení (wifi) před tp-linkem. Například na router (wan 192.168.2.20 (port pro přístup z venku do administrace 9000) lan 192.168.3.1) za tp-linkem (wan 192.168.1.1 lan 192.168.2.1) se dostanu do administrace pomocí nastavení port forwarding na tp-link (tedy do prohlížeče dám 192.168.1.50:9000):
Source wan:0.0.0.0/0:*
Via Device:0.0.0.0/0:9000
Destination lan:192.168.2.20:9000
Action DNAT
Spíš nevím, jak se dostat přímo na samotný router tp-link

3. Když jsem zkoušel poslední verzi dd-wrt (20453 tuším), tak rychlost wifi za stejných podmínek ukazovalo i 150Mbit. Ovšem s openwrt je kolem 50-60. Takže anténami to nebude..

Trvalý odkaz

In reply to by Toucher (neověřeno)

Tak on TP-LINK je docela low end, dneska bych asi zainvestoval a koupil nějaký linksys, přece jenom je to věc na pár let. A pokud si chce člověk ušetřit trápení, tak holt přihodí nějakou tu korunu :).

Zpřístupnit to z venku není problém.

Jděte do nastavení routeru:

Network / Firewall / Traffic Rules

níže máte k dispozici Open ports on router: zde vyplníte potřebné položky:

Name: např. HTTP WAN REMOTE
Protocol: TCP
External port: 80

Zdravím, mám dotaz mimo téma, ale třeba mi budete moci poradit. Podporuje tento router Multicast? Na zahraničním fóru jsem se dočetl, že ano(ale že by pomocí oficiálního firmwaru neměl jít vypínat a zapínat). Jde mi o sdílení médií mezi PC a XBOXem, ale pořád mi media center nechce najít xbox jako extender zařízení a Multicast by měl být jednou z podmínek fungování. Jinak XBOX v síti funguje bezproblémově, i PC jej vidí, ale media center prostě nee. Kdyby byl nějaký nápad, budu vděčný. Díky

Mirek

Trvalý odkaz

In reply to by Mirek (neověřeno)

Bohužel tohle zapojení sem neměl nikdy možnost vyzkoušet. Jinak multicast router umí, v tom problém nebude. Je to jen logika protokolu IGMP, já přesto jedu třeba IP TV v pohodě.

V jakém režimu ho používáte? Veřejný internet přes WAN port a pak PC, XBOX a media centrum jsou na LAN portech s nějakou vnitřní adresou (10.x.x.x nebo 192.168.x.x)? Nebo máte všechno píchnuté do LAN portů a používáte ho jen jakou switch (a WiFi Access point). Nebo ještě nějak jinak? Třeba je problém někde v adresování. Těžko říct takhle, ale s multicastem problém nebude.

No, z modemu přes wan do routeru a z routeru pak přes wifi nebo po drátě. Xbox jsem zkoušel jak po drátu, tak přes wifi. Zkoušel jsem pevnou adresu i dynamickou. Ale já jsem spíš odkojenej plug and play novějšíma windowsama, takže sítím až tolik neruzumím. Teď tu ale mám jinej notebook s W8(můj je W7, ikdyž nevím, jestli by to mohlo mít vliv), tak to zkusím ještě z něj.

Defaultni stránka

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jesli je možné, po intalaci openwrt, nastavit v nastavení routeru defaultní webovou stránku, která se uživateli zobrazí po připojení a otevření prohlížeče?

Děkuji moc za odpověď,

Víťa.

Dobrý den, měl bych aktuální dotaz, nikde jsem nenašel odpověď.
Router TL-WR1043ND mám čerstvě koupený, nahrál jsem do něj DD-WRT firmware, ale pár věcí mi nevyhovuje.
Proto chci udělat flash na OpenWRT JENŽE veškeré návody končí u verze 1.10, kde blackfire = Brick. Moje verze je 1.11 a sériové číslo nezačíná 12, ale 13, nejaktuálnější verze. Podpora není uvedena ani na http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd
Je možné do tohoto routeru dostat OpenWRT s grafickým rozhraním?

Trvalý odkaz

In reply to by Martin (neověřeno)

No on bude problém s tím, že to je hodně starý model routeru a přestože se stále prodává, tak jeho podporu asi už nikdo neřeší. Zkusil bych porovnat hardware. Pokud to sedí s CPU: Atheros AR9132@400MHz a RAM: 32 M, tak bych tam nahrál poslední stabilní verzi OpenWRT, neměl by s tím být problém.

Z DD-WRT jsem provedl přímo flash souborem "openwrt-ar71xx-generic-tl-wr1043nd-v1-squashfs-factory.bin" s výsledkem Brick router. Na verzi 1.10 a vyšší se nesmí používat Blackfire "openwrt-ar71xx-tl-wr1043nd-v1-squashfs-factory.bin", což je důležité zde uvést.
Nicméně jsem vynechal flash z DD-WRT na stock firmware a nahrání německého downgrade, protože logicky vyvozuji, že když jsem tam měl DD-WRT, tak byl pomocí DD-WRT bootloader přehrán tak, aby neblokoval WAN porty.
Nicméně se mi podařilo 30/30/30 hard resetem vrátit se k DD-WRT, což mi ušetřilo reklamaci.
Pro aktuální router TL-WR1043ND verze 1.11 je pravděpodobně správná volba jen originální firmware nebo DD-WRT, OpenWRT je v této souvislosti velice pochybné řešení, které mě jen utvrdilo v chaotičnosti této skupiny.
Zajímavé je, že DD-WRT má funkční firmware bez hloupých pochybností aktuální k 25.3.2013, zatímco OpenWRT se plácá mezi těžítky, které z routerů dělá.
Nevadí, jen bych se chtěl zeptat, jestli linuxové příkazy přes telnet (nebo webové rozhraní) platí stejně jak pro OpenWRT, tak pro DD-WRT? Zvláště mě zajímá iptables. Děkuji.

Zdravím, Koupil jsem si 3TB externí disk, s tím, že jsem jej chtěl užít jako síťový disk právě přez tento router. Když jsem zjistil že to nechce jít, tak jsem hledal jak to vyřešit. Nikde jsem nic nenašel. Ale pak bratr měl spásnou myšlenku, přeformátovat disk externím programem (wokna to nenabízely) na FAT32. Po připojení disku na router ten sice píše že velikost disku je záporná, ale jinak k němu lze přistupovat. Tak kdyby měl někdo podobný problém, tak může zkusit toto ;-)

Trvalý odkaz

In reply to by Rao (neověřeno)

Také jsem řešil problém se souborovým systémem. FAT32 ale umí max. velikost 4GB s čímž jsem brzy narazil (1080p filmy). Chtěl jsem tam dát nějaký Linux souborový systém - pak ale router disk neviděl. Nakonec jsem skončil u NTFS. Na disk se dostanu z Android i z Linux. S NTFS se mi ale zdá, že jsou přenosové rychlosti pomalejší (1.5MB/s zápis). Naštěstí nemám problém se čtením z disku, HD filmy jedou v pohodě a žádné sekání :-)

Trvalý odkaz

In reply to by Anonym (neověřeno)

a mas v nom originalny FW, alebo dd-wrt? lebo presne tento problem mam ja, tiez som kupil 3TB seagate a nevedel som ho spojazdnit na nom. tak som sa nakoniec na to vykaslal a disk mi len tak stoji na policke. ale rad by som, ak by sa to dalo najko spojazdnit, mne ide hlavne o zalohu foto a videi, nie prehravanie filmov z neho...

Zdravím,díky vašemu návodu jsem nahodil OpenWRT na svůj TP link.Boužel při vracení zpět na orig. se router jaksi zasekl a nedokončil logování na orig. firmware.Router bliká všemi kontrolkami a nejde s ním hnout ani tam ani zpět.Neměl by jste pro mne nějákou radu?Děkuji.

Trvalý odkaz

In reply to by Pavel (neověřeno)

Zdravím, tak to se mi někdy stane a je nutností rozdělat routr a napojit ho na konzoli přes seriový kabel (k tomu používám výhradně Windows XP, kabel od nokie USB to Serial s 3,3V výstupem, TFTP server, PUTTY a mikropájku), jinak to totiž nejde, pač u TP-Link se samostatně TFTP server nepouští a tudíž není požnost flash data poslat jinou cestou do routru. Zde ale bacha, touto cestou lze i špatným postupem zrušit tzv. bootloader a pak už je s routrem ámen - psát řádně adresy, tak jak je psáno na wiki!. Přesný postup je zde: http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd#serial

Roman

Dobrý den,
... nejdřív musím poděkovat za návod, který mě donutil konečně FW změnit.

1. Lze někde vidět stav signálu (síla) wifi klientů přes router ? Abych měl kontrolu, jak kdo má dostatečný signál ;-) ???
2. Existuje někde popis balíčků, či stručný seznam, abych věděl který k čemu slouží ???
.. děkujuuu

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.