IT bez starostí

Jak nešel zvuk do repráků v Mandrivě 2009.1 a pár dalších postřehů…

Když jsem s  Anitulinkou reinstalovali jejího notebooka, distribuci Mandriva 2009.1 (Více si můžete přečíst na jejím blogu zde), vyskytl se následující problém. Zvuk z interních reproduktorů hrál, jak měl. Ale když se připojila sluchátka nebo repráky, tak nic nehrálo. Ono totiž dřív se přepínal zvuk z interních repráčku na externí hardwarově. Prostě tam byly kontakty na pružince jako přepínač. U dnešních notebooků je přepínání softwarové a proto nastal uvedený problém. Na jeho řešení jsem měl tři postupy, naštěstí zabral hned ten první. Zbylé dva jsme vůbec nezkoušeli, ale napíšu je sem :).

1. otevřít KMIX a najít položku “line”, dle distribuce a lokalizace může být pojmenovaná různě, ale je nad ní obrázek sluchátkového jacku 3.5. Zapojte repráky/sluchátka a posunujte jezdcem, někde kolem poloviny posuvníky v nich jakoby lupne. Od toho lupnutí nahoru zvuk hrát nebude a dolu by hrát měl. Najděte tedy tu nejlepší polohu tesně pod půlkou. V našem případě to pomohlo, pokud ne, tak sem měl v merku ještě dvě možnosti…

2. v konsoli pustit ALSAMIXER, ovládá se pomocí šipek. Pokuste se tu někde najít volbu na sluchátka, prý tu bývá občas ztlumená.

3. no tenhle postup je asi nejodvážnější :). Do /etc/modprobe.conf dát řádek: “options snd_hda_intel model=asus” (případně jiný název ntb ;))

A postřeh na závěr. Občas se místama vyskytne problém s kódováním a místo diakritiky se zobrazují otazníky. Ikdyž nastaveno je UTF-8. Pomůže změnit kódování na Středoevropské Windows-1250, někdy značené jako CP-1250. V přehrávači v nastavení titulků, v textovém editoru (třeba Kwrite) je to na horní liště jako “kódování”.
 

Kategorie

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.