IT bez starostí

Konečně grafická karta, fungující!

Když jsem si před cca 2 roky sestavoval PC, rozhodoval jsem se, jakou grafickou kartu si pořídit. Bohužel tehdy nezbyly peníze. Volba tedy padla na základní desku Asus M2A-VM HDMIOdkaz na externí web s integrovanou ATI Radeon X1250. No na to moje hraní Half-Life to stačilo. Swat 4 a Left 4 Dead na low detaily taky ještě šlo.

A protože si Mark (ano, dá se říci jedním slovem ZaToMůžeMark) koupil novou grafickou kartu, rozhodl se mi za pár kaček odprodat svou Radeon X1950Odkaz na externí web.

Tak samozřejmě, že to znělo dobře. Už jsem se těšil, jak si ve hře nastavím i něco jiného než jen to "low" :)). Tak jsem vypnul PC a narouboval grafárnu s tím, že to zapnu a za 5 minut budu pařit. Realita však byla krutější a vše zabralo asi 4 hodiny. Zato jsme poznali pár hezkých i nehezkých errorů.

Problém - průběh - ponaučení:

1. po osazení grafické karty stále nabíhala ta integrovaná, otestování dalších dvou karet prokázalo chybu v mém PC. Přitom v Biosu jsme nastavili výchozí PCIe slot. Na cigiho otázku: "kde máš manuál k základní desce?" jsem jen stroze odpověděl: "sem ho vyhodil, zkusíme google". Najít manuál na google není problém, ale najít na těch 100 stránkách něco, když nevíte, co přesně hledáte, to už je oříšek. Naštěstí Cigi objevil v jednom malém odstavečku informaci, že pokud instaluji kartu do PCI express, musím v Biosu vypnout volbu HDMI support. Takže pro příště si možná přečíst manuál.
2. grafická karta začala fungovat... no až do najetí Windows XP, kde zčernala obrazovka a tím to haslo. V nouzovém režimu však fungovala. Posléze se ukázalo, že po najetí Win XP se to překlopí na integrovanou. Takže následovala instalace driverů (z 3 roky starého CD) a zakázání integrované x1250. Bohužel po restartu opět jen černá obrazovka.

Stáhli jsme tedy s Markem nejnovější ATI drivery (9-8_legacy_xp32-64_dd_ccc.exe). Škoda, že si přesně nepamatuju tu chybu při instalaci, ale znělo to jako "Nemohu aktualizovat drivery, nenalezeno zařízení". No to byl teda taky oříšek. Takže Marka napadlo vyzkoušet neoficiální drivery na ATI a to Omega drivers (ati_omega_xp2k_48442.exe). Co se dělo při jejich instalaci, nevíme, protože jsme měli trochu obavy a hráli jsme radši na IRC kvíz :)). Po restartu PC tak nějak fungoval, takže následoval test instalace originálních driverů od ATI a ejhle, nainstalovaly se najednou bez problémů.

Ještě jeden ověřovací restart, instalace Dead Space, nastavení very high detaily a jedem...

Závěrem snad dvě fotky, kde možná zaujme velikost pasivního chladiče.

 grafikagrafika
 

Kategorie

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Anonym HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.