Antivirové online skenery


Se stále se zvyšujícím počtem hackerských útoků je potřeba stále více dbát na bezpečnost v oblasti IT. Nebudu zde polemizovat nad tím který antivir je ten nejlepší, protože je to každý rok nebo v každém testu stejně úplně jinak. Zaměřím se tentokrát na antiviry na "jedno" použití. Takzvané online skenery.

Každý uživatel by měl dbát zásad bezpečného používání počítače, mít aktualizovaný antivir, neklikat bez rozmyslu na všechny odkazy v emailu, nespouštět neznámé a podezřelé soubory, všímat si nezvyklého chování svého počítače. Přesto se může stát, že se to PC dostane nějaká havěť, kterou Vás současný antivir nezachytí. Pro takové případy jsou možnosti, jak systém nechat jednorázově oskenovat jiným antivirem. A dnes se zaměřím na řešení online antivirových skenerů, které se nemusí instalovat.

Ještě upozorním, že je vždy špatně mít v systému nainstalován víc jak jeden antivirový program. To se ale netýká těchto online nástrojů, ty vždy můžete spustit paralelně se svým antivirovým programem. Dále upozorňuji na to, že jde pouze o orientační testy skrze webový prohlížeč nebo ActiveX komponentu. Nejde o plnohodnotný test který umí nainstalovaný antivirový program. Přesto může něco zajímavého nalézt. Počítejte s tím, že jde o třetí metodu v pořadí, jak zkontrolovat Váš systém. První nejspolehlivější variantou je offline sken nějakým bootovatelným nástrojem (bootuje se většinou nějaká forma linuxu, kdy se pak spustí sken na vypnutých windows), druhým je instalovaný antivir v systému a jako třetí metoda jsou následující online skenery.
 

ESET Online Scanner


Já považuji za nejvíce spolehlivý ESET Online Scannerodkaz. Na webové stránce výrobce kliknete na ZKONTROLOVAT PC, stáhnete si soubor esetonlinescanner.exe. Pokračujte podle průvodce a nechte celý systém pro skenovat na možné infiltrace. Pokud ESET něco najde, umístí soubor do karantény. Vše si můžete proběhnout až po dokončení skenu. Proto během skenuje nic v aplikaci nedělejte a vyčkejte, i když Vám to bude psát, že už něco našel.

Antivirové online skenery    Antivirové online skenery Antivirové online skenery    Antivirové online skenery Antivirové online skenery    Antivirové online skenery   
 

F-Secure Online Scanner


Dalším k vyzkoušení je online skener od F-Secureodkaz. Na uvedené stránce zvolte "Run now" a stáhněte si soubor F-SecureOnlineScanner.exe a spusťte. 

Antivirové online skenery Antivirové online skenery   Antivirové online skenery
 

Safety Detectives


Online nástroj Safety Detectivesodkaz v mžiku projede systém na známě zranitelnosti. Spolupracuje s databází CVE (Common Vulnerabilities and Exposures) a zjišťuje, zda Váš software obsahuje nejnovější aktualizace. 

Nástroj od SafetyDetectives skenuje nastavení vašeho operačního systému a prohlížeče a porovnává je s databází CVE. Na základě těchto zranitelností pak doporučuje bezpečnostní záplaty. CVE databáze obsahuje zranitelnosti z pohledu kybernetické bezpečnosti. Když nějaký IT profesionál najde a opraví v programu zranitelné místo, ohlásí to do CVE databáze. Všichni uživatelé pak mohou svůj software aktualizovat.
 

Antivirové online skenery
 

Virustotal


Online nástroj Virustotalodkaz analyzujte podezřelé soubory a adresy URL. Neskenuje celý systém, ale soubor po souboru, který mu nahrajete. Případně webovou stránku, na kterou jej odkážete. Můžete si tak ověřit důvěryhodnost jakéhokoliv webu, zda na něm není detekován nějaký malware.

Antivirové online skenery   Antivirové online skenery    Antivirové online skenery    
 

Na závěr


Pár postřehů z praxe, jedná se o mé osobní názory, pozorování a informace, které jsem si poskládal já sám. Nejsou zaručené a nelze je brát tedy jako 100% ověřené.
 

Nedoporučuji antivir Avast


Ze své praxe se setkávám s tím, že tento antivirový program zpomaluje PC, hlásí mnoho falešných zpráv a blokuje zcela nesmyslně běžné věci, jako je třeba odesílání pošty z Outlooku a Thunderbirdu. Navíc Avast měl velký skandál kolem konce roku 2019, kdy se přišlo na jejich neetické obchodní praktiky. Celých 7 let shromažďovali podezřelé množství uživatelských dat (každou navštívenou webovou stránku, lokalizaci uživatele, historii vyhledávání, věk, pohlaví, identity na sociálních médiích a osobní doručovací informace asi 100 milionů uživatelů).

Více třeba zde: https://www.idnes.cz/technet/software/avast-data-obchod.A200129_082231_software_nyv
 

Nedoporučuji antivir AVG


Důvody jsou podobné jako u Avastu, jde o dceřinou společnost Avastu.
 

Nedoporučuji antivit McAfee


Zde bych si asi nedovolil tvrdit, že je McAfee špatné v detekci, proti hrozbám chrání celkem dobře. Problém je ale v používání. McAfee téměř všude zpomaluje běh systému, je náročný, otravný pro uživatele a občas nelze nastavit, co bych očekával. Uživatelsky nepříjemný.

>> Líbil se Vám článek? Ohodnoťte mě <<

Kategorie