Základní parametry IP kamer a jak se v nich vyznat

V tomto článku bych chtěl shrnout základní parametry a vlastnosti kamer. Kamery totiž zná každý a vídáme je dnes skoro na každém kroku. Ale vývoj, jaký ušly za poslední roky je tak rychlý, že mnoho lidí již ani netuší, jaké jsou v roce 2022 možnosti. Pojďme si představit základní vlastnosti kamer. Vycházet budu pouze z IP kamer především od výrobce Hikvision.

 

1. Typy kamer podle provedení

Bullet

Kamera válcového tvaru. Používá se především ve venkovních prostorech. Má IR přísvit s dosahem desítek metrů a sluneční clonu. Velmi dobře se natáčí. Umisťují se na stěny a stropy.  Objektiv je fixní a nelze kameru vzdáleně nijak otáčet.

Bullet kamera

Dome

Jde o půlkulaté kamery. Svým provedením se hodí spíše do interiéru, kde nepůsobí tak rušivě jako jiné typy kamer. Jsou většinou v provedení antivandal. Ochranné sklo lze sundal jen s nástrojem. Nevýhodou skla je pak ale horší IR přísvit a ulpívání nečistot a vody. Proto se nehodí do venkovních nebo jinak náročných prostor. K natočení kamery je potřeba sundat ochranné sklo. Objektiv může být fixní nebo pohyblivý (PTZ).

Dome kamera

Turret

Jinak také Dome bullet nebo Dome ball. Jde o kompromis mezi typy Dome a Bullet. Kamery mají stále horší IR přísvit než Bullet, ale mají snadné natáčení bez potřeby sundávat ochranný kryt. Nemají sluneční clonu. Provedení je jak do vnitřních tak i venkovních prostor. 

Turret kamera

Cube

Jedná se o interiérové kamery v provedení kostky. IR přísvit bývá pár metrů. Častou výbavou je mikrofon, reproduktor, Wi-Fi a slot na SD kartu. Montáž je možná na cokoliv, od stěn a stropů až po nábytek. Hodí se do běžných domácností, ke sledování domácích mazlíčků ale také jako videochůvička.

Cube kamera

PTZ

Otočná kamera většinou i s optickým zoomem. Lze je vzdáleně ovládat a otáčet. Určeny jsou do velkých prostor, hlavně exteriéru. Vzhledem ke své vyšší ceně se používají spíše jako doplňkové k Bullet a Dome kamerám. Když se spustí poplach na běžné kameře nebo EZS, operátor si pomocí PZT kamery pak může sledovat a přibližovat danou oblast s narušitelem. Vzhledem k nutnosti stále obsluhy nejsou vhodné pro domácnosti, kde je lepší daný prostor zabezpečit instalací více fixních kamer. Některé PTZ kamery mají funkci auto trackingu a dokáží sami sledovat cíl (například člověka nebo vozidlo).

PZT kamera

 

2. Rozlišení

Jde o údaj, který je rozhodující pro kvalitu obrazu. Pro běžné instalace stačí obraz ve Full HD rozlišení, což jsou kamery s rozlišením 2MP. Čím je rozlišení větší (4MP, 8MP), tím je snímek kvalitnější a bude možné ho i digitálně více zoomovat. 

Orientačně platí například 25 pixelů/1 m šíře záběru pro detekci osoby, 62 pixelů/1 m pro přehled, 250 pixelů/1 m pro identifikaci osoby a 1 000 pixelů/1 m pro identifikaci obličeje. Například pro identifikaci osoby na šíři záběru 4 metry a zvoleném rozlišení 250 pixelů jde o rozlišení obrazu 1 000 pixelů = rozlišení HD 1280 pixelů.

 • 1 MPx - HD 1280x720
 • 2 MPx - Full HD 1920x1080
 • 3 MPx - QXGA 2048x1536
 • 4 MPx - WQHD 2688x1520
 • 5 MPx - 2592x1944
 • 6 MPx - 3096x2080
 • 8 MPx - 4K, UHD 3840x2160

Pro běžné domácí prostory stačí kamera 2 MPx, do komerčních prostor pak spíše už 4 MPx a pro případy jako je čtení SPZ a cedulek pak už 8 MPx.

 

3. Objektiv

Jde o údaj ohniskové vzdálenosti objektivu. Přímo souvisí s úhlem záběru a vzdálenosti sledovaného objektu. Pokud je u kamery uvedeno jedno číslo, jedná se o fixní objektiv. Pokud je čísel více, jde o varifokální objektiv s možností nastavení. 

Zjednodušeně řečeno, čím menší je číslo, tím širší je záběr obrazu a kamera vidí více pod sebou. Čím se číslo zvětšuje, tím je užší šíře záběru a kamera vidí více do dálky a méně pod sebe.

 • 2,8mm - horizontální úhel cca 100°-110°, IR přísvit 10-30m - širokoúhlá kamera
 • 4mm - horizontální úhel cca 80°-90°, IR přísvit 30-50m
 • 6mm - horizontální  úhel cca50°-60°, IR přísvit 40-90m
 • 12mm - horizontální úhel cca 25°, IR přísvit 90+m

Objektiv porovnání

 

4. Další parametry

DWR (Wide Dynamic Range)

Funkce vhodná do prostor s velkým světelným kontrastem, kde vyrovnává protisvětlo. Typicky světla aut na parkovišti a místnosti s velkými okny. WDR funkce vyrovnává světelné rozdíly. Bez této funkce by v místnosti proti oknu byla vidět místo postavy jen silueta. Hodnota se udává v dB a čím vyšší číslo, tím lepší funkce. 

Dosah IR přísvitu (infračervený přísvit)

Udává dosah infračerveného přísvitu v noci, tedy na jakou vzdálenost kamera v noci uvidí. Vždy ale počítejte s rezervou, na 25 metrů je potřeba udávaný přísvit 30 metrů. Kvalita přísvitu záleží ale i na snímaném prostoru. Světlé předměty odrážejí více světla, stejně tak sklo. Předměty na scéně tak mohou být IR přísvitem přesvícené a nečitelné - typicky SPZ vozidel, skleněné výlohy a pod. 

AcuSense

Hikvision ve své produktové řadě AcuSence nabízí kamery s inteligentním rozpoznáním objektů na scéně. Pokročilá detekce pohybujících se předmětů rozpozná a klasifikuje osoby, vozidla a další objekty. Eliminuje tím falešné poplachy, kterými trpí hloupější kamery s obyčejnou detekcí pohybu. Poplach nespustí kočka na zahradě, pavučina přes kameru nebo déšť. 

ColorVu

Kamery s touto technologií poskytují barevné vykreslení i při nízkém osvětlení.

DarkFighter

Jedná se o technologii, která je určena do tmavých prostorů, upravuje kontrast.

LiveGuard

Funkce kamery, kdy na základě detekce z AcuSense je možné spustit automaticky aktivní odstrašení narušitele. K tomu se používá zábleskové bílé světlo a varovný zvuk, případně je možné i přímá komunikace skrze vestavěný mikrofon s reproduktorem.

TandemVu

Jedná se o kameru integrující více čoček do jedné kamery. Poskytuje tak jeden celkový statický obraz scény a zároveň možnost si otáčet, naklánět a přibližovat obraz aniž by uživateli něco uniklo.

 

Zaujal Vás článek? Rádi byste realizovali kamery doma nebo ve firmě? Neváhejte mě kontaktovat pro konzultaci a návrh na kontaktech zde.

 

>> Líbil se Vám článek? Ohodnoťte mě <<

 

Kategorie