Oprava vadného konektoru u kamer Hikvision

Bohužel se dost často setkávám se situací, kdy někomu přestane fungovat venkovní kamera Hikvison a zatím ve všech případech byla na vině jejich špatná montáž, kdy dojde k zatopení montážní patice. Naštěstí kamera samotná je voděodolná a tak to "odnese" jenom konektor. Někdy jej lze vysušit, vyčistit, prostříknout Kontaktolem a funguje dál. Jindy je ale konektor již tak zoxidovaný, že vyčistit již nelze, pak je potřeba jej ustřihnout a vyměnit jej. Hikvision ale nerespektuje barevné značení podle normy T568A nebo T568B a je potřeba vodiče napojit podle obrázku na konci. 

Takto vypadá patice, která je namontovaná špatně. Průchodka je na horní straně patice, nejen skrze ní protéká pak voda při dešti. Navíc nebyla ani nasazená gumová průchodka mezi kamerou a paticí, to je ta gumová věc co drží na modrém UTP kabelu. Pak zatéká voda i po kameře do patice. Patice v tomhle stavu udržuje v sobě vodu až po vyznačenou červenou čáru. Vytéct může buď zpátky do průchodu mezi paticí a kameru nebo pak do otvoru ve fasádě. 

Hikvision patice

 

Samozřejmostí je i odstřižení a nově nakrimpování konektoru RJ45 na kabelu, i ten bude poškozený.

Hikvision patice

 

Pokud je patice namontována správně průchodkou dolu, může případná nateklá nebo zkondenzovaná voda vytéct malým otvorem vedle zátky, naznačeno červeně.

Hikvision patice

 

Pro opravu konektoru na kameře se dají sehnat i originální kabely, ale znamenalo je někde objednat a pak kameru celou rozebrat a dostat se na konektory přímo na desce plošných spojů v kameře. Já jsem se rozhodl na kabel nacvaknout klasický keystone používaný v datových zásuvkách ve zdi. Ten pak při montáži ještě pořádně zaizoluji. Na fotu nechávám ještě neodstřižené vodiče, aby bylo vidět, jaké barvy na sebe mají pasovat.

Hikvision výměna konektoruHikvision

 

A zde ještě převodní tabulka pro T568B na barvy v kabelu kamery Hikvision.

Hikvision převodní tabulka barev vodičů
Kategorie