UniFi - Wi-Fi kontrolérové řešení

Kontrolérové řešení znamená, že Wi-Fi síť v objektu se skládá z více kusů jednotlivých Wi-Fi AP, která jsou konfigurovaná a spravovaná z jednoho místa. Typicky se jedná o velké administrativní budovy, rozlehlé sklady nebo areály, kde se pohybuje větší množství lidí. V takových situacích je po objektu rozmístěno několik AP (jedná se o desítky, ale také i stovky). Všechny vysílají stejnou Wi-Fi síť (SSID) se stejnou metodou přihlášení. Kontrolér se tu pak stará právě o centrální konfiguraci, upravuje parametry sítě, říká jednotlivých AP na jakých frekvencích a jako silou mají "svítit". V těch trochu lepších řešeních se kontrolér stará i roaming klientů. Uživatel se pak může pohybovat po areálu a je stále připojen na tu samou Wi-Fi síť, aniž by poznal, že byl už několikrát předá na jiné AP. 

Výrobců takových řešení je vícero. V praxi jsem se setkal s nejstabilnějším řešením od společnosti Cisco. Bohužel toto řešení bylo vždy i nejdražší, i pro malou firmu se tu bavíme o statisících až cca 1 milion korun.

UniFi do firem

Pokud ale sháníte něco takového za rozumné peníze, Wi-Fi pro Vás není business critical a neprovozujete zrovna fotbalový stadion pro desetitisíce lidí, tak se určitě pohlídněte pro produktech UniFi od společnosti Ubiquti.

UniFi do domácností

Doporučit je mohu i domácím uživatelům, kteří si chtějí vytvořit jednotnou Wi-Fi síť napříč rodinným domem a zahradou. Vyplatí se nad tím zauvažovat už od 2 - 3 AP. Jedno AP stojí kolem 2 000 Kč (rok 2021), kontrolér může běžet na domácím PC a spustit ho můžete jen v případě konfigurace sítě, pak může být klidně vypnutý. Správa je pak jednodušší než se starat o 3 a více samostatných Wi-Fi routerů a vytvoříte si krásně jednotnou Wi-Fi síť s roamingem.

Návrh a realitace

Nabízím konzultace, návrh, realizaci i správu Wi-Fi sítě postavené na kontrolérovém řešení UniFi.

Ukázka návrhu, heatmapa

UniFi 

Ukázka softwarového (aplikace v PC) kontroléru

UniFi 

UniFi 

Více o produktech UniFi se dozvíte na https://ui.com/wi-fiodkaz.