IT bez starostí

››Nacházíte se na osobním blogu s tématy ze světa IT, financí a praktických každodenních tipů‹‹

Mikrotik - nastavení VLAN a trunku

Routery od MikroTiku (dále jen MT) jsou zařízení, na která přesně platí "za málo peněz hodně muziky". Z praxe mám potvrzeno, že jsou to jedny z nejstabilnějších zařízení. Napříč všemi modely se RouterBOARDY konfigurují stejně a nabízejí řadu možností, které běžné "malé" routery nemají.  Dnešní ukázkou bude konfigurace routeru Mikrotik hAP. Ten bude řešit konektivitu do internetu, na něm budou zakončeny i lokální sítě, které rozdělíme do jednotlivých VLAN a logicky je tak oddělíme. Pod ním bude switch, jehož porty budou podle účelu nakonfigurovány do konkrétní VLAN. Oba boxy spojíme trunkem. Naučíte se, jak vytvořit VLAN a Bridge, vše oadresovat, nastavit DHCP, Wi-Fi, Guest Wi-Fi a DHCP jako client.

Problém se zapamatováním přihlašovacích údajů k síťovém disku přes Sambu ve Windows 7

Tohle zažilo hodně uživatelů Windows. Máte síťový disk / NAS ke kterému se přihlašujete z počítače s Windows. Zadáte přihlašovací jméno a heslo, zaškrtnete zapamatovat a jste na disku. Jenže po restartu PC se na disk nedostane, opět po Vás vyžaduje přihlášení. Co s tím? Má to celkem tři možná řešení.

Hypotéka - komentář

Často slyšíme především z příbuzenstva: „Nebydli v podnájmu, něco si přece kup. Proč platíš někomu, vždyť to samé by si mohl platit bance jako hypotéku“. A úplně nejčastěji to je pak slyšet od starších lidí, kteří nikdy hypotéku nemuseli řešit, protože sami platili pár korun nájem v obecním bytě a nakonec si byt odkoupili za řádově desítky tisíc, maximálně do 200 000 Kč. Zatímco Vy jste po škole, na začátku pracovní kariéry a možná je rodina na cestě.

Ano, může to být klidně pravda. Koupit nemovitost je samozřejmě investice do Vaší budoucnosti a jednou byt stejně budete muset koupit. Ale není potřeba se do toho vrhat po hlavě. A vůbec ne bez propočítání výdajů.

Dětská hřiště, koutky a hlídání v Plzni

Možná stejně jako já pátráte po tom, kam vyrazit s dětmi, když je venku ošklivo, zima nebo se chcete prostě jenom najíst a dát si někde kávu. Když jsem byl s naší malou na rodičovské dovolené, často jsem při ošklivém počasí (leden-březen) přemýšlel, kam vyrazit. A tak jsem si udělal takový svůj seznam. A byla by škoda se o něj nepodělit. Můžete si zobrazit všechny tipy na jedné mapě, abyste věděli, kam to máte nejblíž. Mapu najdete ZDE.

Pokud Vás napadne další místo, nebo naopak máte aktuální informace k již uvedeným, dejte vědět do komentářů pod příspěvkem a já je opravím nebo přidám. Seznam se týká pouze města Plzně a je rozdělen na kategorie: Dětská hřiště, Kavárny, Restaurace a Hlídání. Poslední aktualizace  5/2016.

Rekonstrukce bytu

Již jsem zde popisoval průběh vybírání bytu a sjednávání hypotéky. Nyní bych rád zhodnotil to, co následuje snad po každé koupi nemovitosti, tedy její rekonstrukce. Věřím, že spousta lidí koupí již rekonstruovaný byt nebo prostě rekonstruovat nechtějí. Většina ale nějaký typ rekonstrukce řešit bude. Jak to probíhalo u nás? Posuďte sami.

Ze všech těch čtyřiceti bytů, které jsme si prohlédli, byly dva, které by nebylo potřeba asi rekonstruovat. Zbytek pak byly byty po zesnulém příbuzenstvu, po několika podnájemnících nebo prostě po odstěhování rodiny do rodinného domu. Ve všech případech tedy byt v původním stavu nebo dlouhodobě neudržovaný. Za sebe mohu říct jediné, tu nejšpinavější práci rozhodně udělejte okamžitě po koupi, před nastěhováním. I kdybyste si na to měli půjčit víc, než jste plánovali. Tím myslím rozvody elektřiny, vody, topení, koupelnu, bourání futer, výměnu oken. Tohle všechno nadělá tolik hluku, suti a prachu po celém bytě, že dělat to po nastěhování je hloupost a stavební prach Vám bude létat bytem ještě několik týdnů.