Drupal 5.x - Coppermine Gallery 1.4.x bridge - version 0.1


Toto je můj zjednodušený návod na rozchození bridge mezi Drupalem 5.x a galerií Coppermine Gallery 1.4.x. Oficiální návod je na stránce autora Petra Kratochvíla (dnes již návod neexistuje pro svoji zastaralost). Tento bridge je zatím v testovací verzi. Prohlídnout si ho můžete klikem na Fotogalerie v hlavním menu.

K čemu je to dobré? Coppermine Gallery není oddělená od Drupalu, ale je vněm integrovaná, má stejný vzhled a dokonce i uživatelské účty jsou jednotné a nastavují se jen v Drupalu.

Čistá instalace, tedy hezky od začátku

 1. ze stránek http://drupal.org si stáhněte Drupal ve verzi 5 (bridge je pro verzi 5 a navíc 6ka je líná)
 2. nyní si ještě stáhněte češtinu do Drupalu
 3. ze stránek http://coppermine-gallery.net/ si stáhněte Coppermine Gallery 1.4 ve verzi 1.4
 4. odzipujte Drupal 5 a češtinu pro Drupal 5 a oboje postupně nahrajte na server
 5. odzipujte Coppermine Gallery 1.4 a nahrajte ji na server do podadresáře Drupalu, nejlépe do složky galerie
 6. na stránkách autora http://krato.cz si stáhněte bridge - UPDATE: bridge byl autorem smazán
 7. odzipujte bridge, nachází se v něm manuál v angličtině, na několika verzích jsem otestoval nastavení a vždy mi vše šlo. Takže si můžete stáhnout mé upravené konfigurační soubory, nebo pokud to nebude fungovat, postupujte dle návodu v PDF
 8. ze složky bridge nakopírujte oba soubory na server, opět do složky bridge (/galerie/bridge/)
 9. stáhněte si a odzipujte upravené soubory: hacks.zip
 10. soubor bridgemgr.php nakopírujte do rootu galerie (/galerie/) a soubor functions.inc.php nakopírujte do include v galerii (/galerie/include/)
 11. celou složku cpg_bridge nakopírujte do Drupalu do /sites/all/modules/
 12. nainstalujte Drupal 5, jako každý i já vám doporučuji v instalaci v rozšířených možnostech udělat prefix tabulek v MySQL. Pěkný návod na instalaci Drupalu je zde. Vytvořte první (administrátorský) účet.
 13. nainstalujte Coppermine Gallery 1.4, pěkný návod na instalaci je třeba zde, a vytvořte admin účet
 14. v administraci běžte do Administrátorské nástroje - Propojovací manager (Admin tools - Bridge manager). Klikněte na průvodce, vyberte v seznamu Drupal 5 a klikněte ne Next, zde vyplňte celou URL instalace Drupalu (ve tvaru http://domena.cz) a cestu ke konfiguračnímu souboru nastavte na ../sites/default/, klik na Next a zaškrtnou YES u Post-Base, klik na Next a zaškrtnou Povoleno, klik na Konec
 15.  přihlaste se do Drupalu a v Administrace - Prvky webu - Moduly povolte Coppermine bridge
 16. v Administrace - Dle modulu - Coppermine bridge by se měla přepsat relativní cesta na galerie. S právy si nejsem jist, mám povolené vše pro Admin a nic pro ostatní a funguje mi to.
 17. V současné verzi je bug, pokud máte v Administrace - Nastavení webu - Výkon - Mód cache  nastaveno Normální (doporučeno, bez možných problémů), tak fotogalerie pro anonymní uživatele hází jen {COPPERMINE_TEMPLATE_HTML}. Zatímco pod přihlášeným uživatelem vše funguje dobře. Pokud se odhlásíte a hodí vám to tuhle chybu, nastavte Mód Cache na Vypnuto.

Instalace bridge do již fungujícího Drupalu

Tohle jsem otestoval a pak nasadil přímo na tento web a jede to bez problémů.

 1. v Drupalu vytvořte adresář Galerie a nakopírujte do něj Coppermine Gallery 1.4
 2. z návodu na čistou instalaci udělejte kroky 6 až 11 a 13 až 17

Úprava vzhledu CPG

CPG už sice máte integrované v Drupalu, ale je tu několik prvků, které nepůsobí moc hezky. Takže se jich zbavíme.

Najděte si soubor /galerie/themes/classic/template.html a otevřete ho třeba v textovém editoru. Vše co se nachází mezi <body> </body> nahraďte následujícím:

{SUB_MENU}
<br>
{ADMIN_MENU} 
<br>
{GALLERY}

Toť vše, od této chvíle byste měli mít Coppermine Gallery plně integrovanou pod Drupal 5 a mělo by to i hezky vypadat ;).

Pokud by něco nešlo, klidně se na mě můžete obrátit s prosbou o pomoc, buď v komentářích, nebo na kontakty uvedené na hlavní stránce. Kontaktovat samozřejmě můžete i autora samotného.

Kategorie